Sociálně terapeutické aktivity (canisterapie, prvky zahradní ergoterapie)

01. 04. 2023

 

 

Canisterapií je myšlena podpůrná terapie pomocí psů, která se využívá pro zlepšení psychického i fyzického stavu člověka. Terapeutický pes by měl působit radost, vytvářet pocit přátelství, snižovat u člověka pocit napětí a osamění – zkrátka léčit lidskou duši láskou. V domovech pro seniory se často stává, že klienti trpí pocitem osamění, chybí jim kontakt s přirozeným sociálním prostředím, uzavírají se do sebe. Canisterapie je jednou z možností, jak vrátit seniorům pocit, že jsou potřební, milovaní, že se mají na koho těšit.

V našem domově probíhá canisterapie pravidelně na všech třech pracovištích. Je rozdělena do dvou rovin – individuální a skupinové canisterapie. Uživatelé si sami určují, zda se do canisterapie zapojí a zda jim více vyhovuje skupinový nebo individuální přístup. Canisterapeutka přijede se svými psy s připraveným programem, který trvá přibližně 1,5 hodiny. Uživatelé mají možnost si psy hladit, krmit, vyčesávat, či sledovat, čemu se pod vedením canisterapeutky naučili. Uživatelé jsou za návštěvy psů velmi vděční a jejich přítomnost si užívají.
 

Zahradní terapie je ozdravná metoda, která pomáhá člověku cítit se lépe, a to jak psychicky, tak fyzicky. Práce se zeminou, pečování o rostliny a celkově kontakt s přírodou přináší klid a uvolnění, aktivizuje a stimuluje smysly, pomáhá zlepšovat motoriku a koncentraci.

Na jednotlivých pracovištích našeho domova máme k dispozici klasické a také vyvýšené záhonky, které mají možnost opečovávat především mobilní uživatelé. Aby se do zahradničení mohli zapojit také imobilní uživatelé, využíváme pro pěstování různých druhů zeleniny, ovoce či bylinek, květináče, truhlíky a také mobilní zahradní stoly. 
Na uživatelích je znát, že si péči o rostliny užívají. Dobře vykonaná práce jim přináší radost a uspokojení. Potěší je, když si mohou z vypěstované zeleniny či ovoce připravit něco dobrého třeba v rámci aktivity vaření pro radost.
S uživateli se věnujeme pracím venku na zahrádce především od března do září, kdy využíváme vhodného počasí k pobytu venku. Ale ani zimní období nám nebrání věnovat se „zahradničení“. Uživatelé se v tomto období starají především o pokojové rostliny a bylinky a věnují se množení rostlin. Výhodou mobilních zahradních stolů je, že je na zimní období můžeme přemístit do vestibulu či společenské haly a můžeme tak pokračovat v zahradničení.
top